Çocuk

Yeme Bozuklukları

Yeme Bozuklukları

OBEZİTE

Obezite Nedir?

Obezite çağımızın en tehlikeli sorunlarından biri olarak kabul edilmektedir.Obezite teşhisi BKI (Beden Kitle İndeksi)hesaplanması sonucu elde edilir ve gösterdiği veri ise kilonuzun boyunuza göre ne kadar sağlıklı olduğunu gösterir.İnsan sağlığı açısından çok önemli sonuçlara yol açan obezite;şeker hastalıklarından kalp hastalıkları ve tansiyona, özellikle kadınlarda doğurganlık sorunlarına kadar ciddi medikal problemi beraberinde getirir.

Obezite Tedavisinde Psikolojinin Önemi Nedir?

Beden sağlığı ve akıl sağlığı arasındaki ilişki ,sanıldığından daha önemlidir. Obezite tedavisinde bunun en önemli kanıtı da obezite ve depresyon arasındaki ilişkidir.Obezite ,depresyona yol açabileceği gibi ,depresyon da obeziteyi tetikler.Gündelik yaşamdaki çeşitli sorunlar ve stres,psikiyatrik bozukluklar ve olumsuz alışkanlıklara (aşırı yeme gibi )yol açabilir.Ayrıca,depresyon ile beraber aşırı yeme periyodları da başlayabilir ve bunun sonunda birbirini tetikleyen tehlikeli bir kısır döngüye girilir.

Psikologların bu tedavideki rolü ;depresyon,stres ve olumsuz düşünce kalıplarına yönelik etkin psikoterapi yöntemleri ile bu kısır döngüyü kırmaya yönelik olmalıdır.Neden fazla yemek yendiğini bulmak ve bu nedenlerin üzerinde çalışmak hem diyetisyen ile çalışılmaya başlandığında diyetin uygulanmasında yardımcı olur,hem de kısır döngünün tekrarlanmasını engeller.
ANOREKSİYA NERVOZAphoto_01012012232815_3639

 

Anoreksiya Nedir?

Yaş ve boy olarak uygun olan kilo değerlerinden çok daha düşük bir kiloda olunduğu halde kendini kilolu hissetmesi ve kilo almayı reddetmesi ile karakterize bir yeme bozukluğudur. Aynı zamanda düşük kiloda olunmasına rağmen kilo alınmasının öncelikli bir korku haline gelmesidir. Bu kişilerde fobik düzeyde kilo alma korkusu görülür. Tüm uğraşları yeme ve yemek üzerine odaklanır.

Anoreksiya Kimlerde Görülür? 

Anoreksiyaya kadınlarda daha fazla rastlanır.Halbuki bu,erkeklerde görülmediği anlamına gelmemelidir. Anoreksiya cinsiyetler arasında farklı şekillerde görülebilir. Ergenlik döneminde kadınlarda ve erkeklerde kendi vücutlarından memnun olmama ile başlar ve yeme bozukluğuna dönüşebilir.

Anoreksiya Tanısı Nasıl Konur?

Anoreksiya Nervoza kronikleşebilecek ve tehlikeli bir hastalıktır. Anoreksiya tanısı konulabilmesi için hastanın hormonal değerleri önemlidir.Aynı zamanda kişinin sağlığı üzerinde çok ciddi sonuçları bulunmaktadır.Tanı aşamasında kadınlarda adet düzensizliklerine bakılır. Anoreksiya,adetin düzensiz olarak gerçekleşmesi veya tamamen ortadan kaybolması gibi sonuçlara neden olabilir.Tanı her zaman bir ruh sağlığı uzmanı tarafından konmalı ve gerekli müdahaleler planlanmalıdır.

Anoreksiyanın Tedavisi Var Mıdır?

Anoreksiya tedavi edilebilen bir yeme bozukluğudur. Tedavi sonucu bir çok hastada tamamen iyileşme görülmüştür. Ancak sonuçların hemen görülmesi pek mümkün değildir. Tekrar kötüleşmenin engellenebilmesi için uzun süreli tedavi en faydalı yöntemdir.

Anoreksiya Nasıl Tedavi Edilir?

Anoreksiya tedavisinde en önemli adımlardan biri yeme bozukluğunun kişi tarafından kabul edilmesidir. Araştırmalara göre sosyal çevre desteği iyileşmede en önemli faktörlerden biridir. Aynı zamanda bir diyetisyen yardımı ve psikoterapi de hastalığın tekrar kötüye gitmesini engellemekte faydalı olacaktır. Anoreksita teşhisi konulan hastalarda en önemli tedavi hedefi kendisine benlik/beden imajı ve yemeğe bakış açısını değiştirmektir.İyi bir diyetisten tarafından sağlıklı yemek yemenin önemi kişiye öğretilebilir. Kişinin kendisiyle ilgili olan sorunlarını çözmekte ise psikolog eşliğinde yardımcı olunabilir. Psikolog ve hasta,bu konuda beraber hareket edip tedavi yöntemleri bulabilir,psikoterapi süreci yeme davranışı ve beden imajını düzeltecek tedavide iç görü ile ileride oluşabilecek hastalık tekrar riskini azaltır.

Anoreksiya Tedavi Görmezse Neler Olur?

Anoreksiyanın tedavi edilmemesi durumunda uzun süreli olumsuz sonuçları beraberinde getirdiği gözlemlenmiştir. Bunlardan biri adet düzensizlikleriyle beraber doğurganlığı etkilemesi bir diğeri ise ileri derecede kemik erimesine ve vücuttaki kortizolde aşırı artış görülmesine sebep olur.Kortizol aynı zamanda stres ve depresyon gibi psikolojik sorunların artışına neden olan bir hormondur. Anoreksiya insülin azalmasına ve vücudun melatonin seviyelerinin bozulmasına ve bununla birlikte şeker hastalıkları ve uyku düzeni bozukluklarını beraberinde getirebilir.Teşhis konulan hastaların yaklaşık %10 ‘unda ciddi riskler ortaya çıkabilir.

Anoreksiya Hastalarının Yakınları Hastalık Süresince Neler Yapmalıdır?

Anoreksiya hem hasta hem de ailesi tarafından kabullenilmesi zor bir yeme bozukluğudur. Bu nedenle yakınınıza karşı sabırlı olmak en önemli adımdır. Hastanın karşılaşacağı tehlikeler sürekli tekrarlamak yerine endişelerinizden bahsetmek ve konuşmaya hazır olduğunuzu belli edip yardım için kişinin size gelmesini beklemek esastır. Kendiniz veya başkalarının kiloları hakkında eleştiride bulunmamak önemlidir. Abartıya kaçmadan beslenip egzersiz yaparak ona bir örnek olabilirsiniz. Olumsuz düşüncelerle ve eleştirilerle hastanın üstüne gitmemek gerekir.Hasta yardım istediği her zaman orada olmanız, diyetisyeni ve psikoloğu ile iletişime geçmeniz önemlidir. Tedavi süresince tekrar kötüleşmenin engellenmesi için sosyal desteğin önemli olduğu unutulmamalıdır.
BULİMİA NERVOZA

 

Bulimia Nervoza Nedir?

Bulimia aşırı yemek yeme periyodları ve bu periyodlar sonucu kilo alınmasını engellemek için telafi edici davranışlar ile karakterize edilen bir yeme bozukluğudur.Bu davranışlar kendini kusturmak,uzun süre yemek yememek ,çeşitli diüretik gibi ilaçları yanlış ve aşırı dozda kullanmak veya aşırı egzersiz yapmak olabilir.

Bulimia Kimlerde Görülür?

Bulimia diğer yeme bozuklukları gibi kadınlarda daha sık görülmektedir. Ergenlikte artış gösterir.Bulimiaya beklenenin aksine normal kiloda veya kilo fazlası olan insanlarda daha çok rastlanır.Bulimia dürtü kontrolsüzlüğü olan insanlarda görülür ve kendine engel olamama sonucu fazla yemek yeme,bunun sonucunda pişmanlık duyup telafi edici davranışlarda bulunma olarak bir kısır döngüye yol açar.

Bulimia Nasıl Tedavi Edilir?

Bulimia tedavisinde erken yardım almak kötü sonuçları engellemek için çok önemlidir.Bulimianın arkasında yatan nedenlerden biri diyet konusunda edinilen yanlış bilgiler,diğeri ise kişinin kendine olan özgüven eksikliğidir.Bir diyetisyen yardımı almak bulimia tedavisinde çok önemlidir.Kişiyi sürekli diyet yapmaya çalışmaktan vazgeçirmek ve kilo kontrolü yerine sağlıklı beslenmeyi öğretebilmek esastır. Bu yeme bozukluğunun tedavisinde psikologlara da büyük bir rol düşer. Kognitif davranışçı terapinin bulimia tedavisindeki önemi araştırmalarca kanıtlanmıştır. Bulimia,özgüven eksikliği ve kişinin kendi hakkındaki olumsuz düşünceleri sonucu ortaya çıktığı için bir psikoloğun bu düşünceleri anlamakta ve üstesinden gelme noktasında etkisi çok önemlidir.

Bulimia Tedavi Görmezse Neler Olur?

Bulimia dürtülerin kontrol edilememesinin sonucudur. Ruh halinde tutarsızlıklara,depresyon,kaygı ve uyuşturucu kullanımı kadar ciddi sonuçlara sebep olabilir. Bulimianın özellikle fiziksel etkileri vardır.Hastalık nöbetleri,dişlerde çürüme ve sararma,kalp atışlarında düzensizlik,çeşitli gastrointestinal sorunlar ve kas zayıflıklarından bağırsak kaslarının zarar görmesine kadar oldukça çeşitli ve tehlikeli sonuçlara neden olabilir. Tedavi edilmesi bu nedenle çok büyük önem taşır.

Bulimia Hastalarının Yakınları Hastalık Süresince Neler Yapmalıdır?

Bulimianın nedenlerinden biri kişinin özgüven eksikliği ve negatif eleştiriler olduğu için yakınlarınıza olumsuz bir şekilde yaklaşmamanız gerekir.Endişelerinizi belirtmek bu konuda ilk adım olmalıdır. Yeme bozukluklarının tedavisi oldukça sabır ve belirli bir süre gerektirir.Unutmayın ki karşınızdakini iyileştirmek ancak onun elinde olan bir durumdur ama her türlü yardıma ve desteğe açık olduğunuzu belli etmek de böyle bir durumda sizin görevinizdir.

 

Bu yazı http://www.zeyneparmay.com ‘dan izinle alıntı yapılıştır.

Daha Fazla Çocuk

Copyright © 2016 cocukveegitimi.com