Çocuk

Performans Anksiyetesi

Performans Anksiyetesi

PERFORMANS ANKSİYETESİ NEDİR?

Topluluk önünde konuşmak, sınavlara girmek, müzik ve herhangi sanatsal bir performans sergilemek kuşkusuz herkes için belirli bir ölçüde kaygı yaratan durumlardır. Performans öncesi hissedilen belli oranda kaygı, motive edici olduğundan işlevsel bir özelliğe sahiptir. Yaptığımız işi ciddiye alıp odaklanmamızı ve elimizden gelenin en iyisini yapmamızı sağlar. Ancak bazı kişiler performans öncesi çoğu insanın hissettiği bu kaygıyı çok yoğun olarak yaşarlar ve bu da performanslarını olumsuz etkiler. Performans anksiyetesi yaşayan kişiler başarısız olacaklarına ve başkaları tarafından eleştirileceklerine inandıklarından oldukça gergin olurlar ve bir türlü yaptıkları işe odaklanamazlar.

PERFORMANS ANKSİYETESİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Performans anksiyetesi sıklıkla terleme, titreme, nefessiz kalma, kalp çarpıntısı, konsantrasyon kaybı, mide-bağırsak problemleri ile kendini gösterir. Kişi, onu izleyenlerin bu fiziksel yakınmalarını fark edeceğini ve onu olumsuz değerlendireceğini düşünür.

PERFORMANS ANKSİYETESİ KİMLERDE GÖRÜLÜR?

Performans anksiyetesi kendisini sürekli eleştiren, kendine yüksek standartlar koyan ve hep en iyi olmaya çalışan mükemmeliyetçi kişilerde daha sık görülür. En ufak bir başarısızlığa bile tahammülleri olmadığından bir performans ortaya koyarken üzerlerinde yoğun bir baskı hissederler. Kendileriyle ilgili hep bir yetersizlik ve başarısızlık algıları vardır. Bu yoğun kaygıyla baş edemez hale geldiklerinde ise kaygı yaratacak durumdan kaçınmaya başlarlar. Performans anksiyetesi uzun vadede kişinin sosyal ve mesleki hayatına olumsuz etkiler.

PERFORMANS ANKSİYETESİ NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Performans anksiyetesi kişinin yaşam kalitesini düşürmeye başlamışsa, işlevselliğini bozmuşsa, ilişkilerini olumsuz etkilemeye başlamışsa ve kişi bu durumla kendi başına baş edemiyorsa psikolojik destek alması önerilir. Performans anksiyetesi de tıpkı diğer anksiyete bozuklukları gibi Bilişsel Terapi kullanılarak iyileştirilebilmektedir. Bu konudaki en etkili tedavi yöntemlerinden biri kişinin sorunun üstüne gitmesini sağlamaktır çünkü kaçma davranışı yalnızca sorunu arttırır.

 

Bu yazı http://www.zeyneparmay.com ‘dan yazarın izinle alıntı yapılıştır.

Çocuk

Daha Fazla Çocuk

Copyright © 2016 cocukveegitimi.com