Aile

Mental Aritmetikten Ne Bekliyorsunuz?

Mental Aritmetikten Ne Bekliyorsunuz?

 Hepimiz biliriz ve zaman zaman aramızda mutlaka konuşuruz. İleri ülkeler, çocukların eğitiminde ezbercilik yerine,  esnek düşünebilme, yorum, analiz, sentez yapabilme ve sınırlara takılmadan özgür düşünebilmeye yönelik müfredatlarla eğitim sistemini oluşturmaya çalışırlar. Geri kalmış toplumlara baktığınızda düşünmeyi gerektirmeyen, sorgulamayı öğretmeyen ezberci eğitim sistemlerinin yaygın olduğunu görebilirsiniz.

Bir ülkenin hemen değişmesi beklenemez. Türkiye de Milli Eğitim olarak son yıllarda ezbercilikten uzaklaşma ve çağdaş eğitim metodlarına ulaşmanın gayreti içinde. Halk olarak bizler de bunu istiyoruz ancak bazen tam olarak ne istediğimizi bilemeyebiliyoruz. Yeni çıkan ve iyi reklamı yapılan her şeyin mutlaka iyi olacağını varsayıp hemen ona sarılabiliyoruz.

Mental aritmetik de son dönemde pazarlaması iyi yapılarak ortaya atılmış yöntemlerden biri. Peki, mental aritmetik gerçekte anlatıldığı kadar sihirli bir yöntem midir? Çocuk mental aritmetik eğitmi alınca gösterildiği üzere dahi bir çocuğa dönüşüyor mu? Ya da en azından;

Matematik algısı gelişiyor mu?

İşlemler arası bağlantıları görebilme yeteneği gelişiyor mu?

Matematiksel yorum kabiliyeti gelişiyor mu?

Matematik notları yükseliyor mu?

Sorularının cevapları genellikle karşılıksız kalıyor. Bu sorularla ilgili ya hayır cevabı geliyor ya da kısmen, biraz gibi cevaplar alabiliyorsunuz. Peki, mental aritmetik neyi hedefliyor? Hedefi toplama çıkarma işlemlerini hızlı bir şekilde zihinden yapabilmek. Çocuk aylarca kursa gidiyor sonunda hızla toplama ve çıkarma işlemi yapma becerisi kazanıyor. Ya sonra?

Diyelim ki yukarıdaki maddelerden bir ikisinde kısmi bir iyileşme gördünüz, peki aylar boyu çocuğu mental aritmetik kursuna göndermek yerine matematik eğitimi aldırsaydınız yukarıda ifade edilen durumların hepsinde daha fazla gelişme olmayacak mıydı?

Mental aritmetikte abaküs 5’lik sayma sistemine göre çalışır. Ancak şu an da dünyanın her yerinde aritmetik işlemler 10’luk sayma sistemine göre yapılıyor. Bundan dolayı ileriki yaşlarda müfredattan dolayı zorluk yaşayabilir.  Bir de matematik ile aritmetik kavramları karıştırılıyor. Mental aritmetiğin ilgilendiği alan matematiğin çok sınırlı bir bölümü. Matematik bir göl ise mental aritmetik bu gölün bir kova suyu ile ilgileniyor.

Asıl sorun mental aritmetiğe gerçekte olduğundan daha fazla bir şeymiş gibi yansıtılması ve insanların gereğinden fazla anlam yüklemesinden kaynaklanıyor. Eğer çocuğunuza faydası olacak derseniz, satranç, robotik, hızlı okuma ve benzeri kurslara yollayın ki hiç olmazsa muhakeme gücü ve akıl yürütme becerileri gelişsin.

Mental aritmetikte en çok kullanılan tabirlerden biri de beynin sağ ve sol lobunun beraber çalışması. Beynin sol lobu matematiksel işlemleri yaparken, sağ lobu da abaküsü hayal ederek ikisi bir arada çalışmış oluyor diyorlar. İyi de zaten gün içerisinde yaptığımız faaliyetlerin çoğunda beynin iki lobunu da kullanırız. Önemli olan iki lobu etkili bir şekilde ve iyi senkronize ederek beraber çalıştırabilmektir. Bir matematik sorusu üzerinde muhakeme yaparken, yorumlamaya çalışırken ve sonuca ulaşmak için çabalarken çok daha etkili bir şekilde beynin sağ ve sol lobları beraber çalışırlar.

Süslü ve güzel kelimelerle, ekranda yapılan şovlarla ülke genelinde mental aritmetikle ilgili bir hava yakalandı. Ekrana çıkan çocuklar aylarca belki bazıları yıllarca çalışıp toplama ve çıkarma işlemini çok hızlı bir şekilde yaptıkları şovu sununca insanlar buna yanlış anlam yüklediler. Aldıkları bu eğitimle sanki bu çocuklar matematik dâhisi olmuş gibi bir algı oluştu. Hâlbuki sakın unutmayalım; o çocuklar aylar ve yıllar boyu çalıştıktan sonra sadece toplama ve çıkarma işlemini çok hızlı yapar hale geldi. Bu kadar emeğin karşılığı sadece, hızlı toplama ve çıkarma.

Problem çözme yeteneğine katkısı, işlemler arası bağlantıları görebilme yeteneği ve matematiksel yorum kabiliyetine katkısı ya yok ya da çok sınırlı. Değer mi sizce?

Mental aritmetik faydasızdır denemez, sanıyorum en doğru bakış “Attığımız taş ürküttüğümüz kuşa değmiyor” olarak tanımlanabilir.

Pisikolojik danışman Hakan METAN

Daha Fazla Aile

 • Bedensel Hastalığı Olan Çocuklar

  Bütün çocuklar hayatlarının bir dönemlerinde gerek kendileri gerekse aileleri için sıkıntı doğuracak bir hastalıkla karşılaşma riskine sahiptirler....

 • Ergen Ailesi Olmak

  Ergenlik dönemi hem anne babalar hem de çocuklar için zorlayıcı bir dönem olabilir. Çocuklukla erişkinlik arası bu...

 • Çocuk ve Stres

  Ebeveynler olarak çocuk ve stres kavramlarını yan yana getirmeyi pek anlamlı bulmaz ve kabullenemeyiz. Hatta ne yazık...

 • Yaratıcılık Özellikleri

  Yaratıcı özelliğe sahip kişiler zihinsel hareketliliğe ve esnekliğe sahiptirler. Bu kişiler sorunlara yeni veya uygun yaklaşımlar bulabilirler...

 • Öğrenme Özellikleri

  Üstün veya özel yetenekli çocuk, çok çeşitli konularda derin ve yoğun bilgilere sahiptir. Öğrenmede hız ve derinlikleri...

 • Epilepsi – Psikiyatri İlişkisi

  – Epilepsi hastalığı nedir, hangi disiplinlerin ortak alanına girer? Epilepsiyi tanımlamadan önce nöbeti (seizure) tanımlamak gerekiyor. Nöbet...

Copyright © 2016 cocukveegitimi.com