Gelişim Bozuklukları

DEHB’li Bir Çocuğun Duyguları

DEHB’li Bir Çocuğun Duyguları

 

Adım Ali, 7 yaşındayım, bu yıl başladım ilkokula, okulumu öğretmenimi ve arkadaşlarımı çok ama çok seviyorum. Ancak onların beni sevip sevmediklerine tam karar veremedim. Öğretmenim beni hem çok seviyor hem de çok kızıyor. Sinirli biri değil benim öğretmenim aslında, bana bazen çok bağırıyor ceza veriyor, bir gün sınıftan dışarı dahi çıkardı. Çoğu zaman bana niçin kızdığını bilmiyorum. Bana kızılmayacak bir şeye dahi kızıyor gibi geliyor. Başka arkadaşlarıma da kızıyor ancak bana daha fazla kızıyor. Beni sevdiğini de biliyorum. Her gün mutlaka benim başımı okşuyor. Teneffüslerde yanına çağırıp benim akıllı bir çocuk olduğumu ve büyük adam olacağımı söylüyor. Bir soruyu bildiğimde beni ayağa kaldırıp alkışlatıyor.

Okumaya arkadaşlarımdan biraz geç öğrendim. Yazı yazmayı hiç sevmiyorum ve çok çirkin yazıyorum. Öğretmenim tahtaya yazdıklarına da defterime geçirirken çok zorlanıyorum. Yanımda oturan arkadaşım bir sayfa yazıp bitirirken ben hala 2. satırda olabiliyorum. Defterim çok kırışık ve düzensiz. Öğretmenin yazılarımdaki eksik harfleri kırmızı kalemle yazıyor. Defterime de “Çocuğum daha dikkatli yaz” yazıyor.

İçimde büyük bir enerji var, içim içime sığmıyor, elim ayağım durmuyor, oturmak çok zor benim için otururken yoruluyorum. Sırada oturmak çok zor bir iş benim için. Bana kıpırdama, elini çek, ayağını sallama, oraya tırmanma, hoplama, koşma demeyin. Fazla enerjimden dolayı bana kızmayın. Fazla enerjim benim suçum değil. Kendimi durduramıyorum çünkü.

Gece uykum gelmiyor, yatmak istemiyorum. Saatler geçtikçe enerjim azalacağına artıyor. Beni zorla uyutmayın biraz geç yatabilirim. Lütfen ben yatarken ev sakin olsun, siz yatmasanız da yatıyor gibi görürüm. Uykuya dalmamı kolaylaştıracak bir şeyler yapın.

Biliyorum çok kızdırıyorum sizi. Yapma dediğiniz şeyleri yapıyorum. Kurallara uyamıyorum. Yapmayacağıma söz veriyorum ama sözümü yerine getiremiyorum. Verdiğim sözleri, yapmam gereken şeyleri hemen unutuyorum. Yapmam veya yapmamam gereken şeyleri tekrar tekrar söyleyin bana. Kızarak değil, hatırlatarak yapın bunu. Uzun uzun nasihat etmeyin bana, sizi dinleyecek sabrım yok. Kısa ve anlaşılır konuşun benimle, davranışlarımdaki yanlışları açık ve kısa cümlelerle tekrar tekrar hatırlatın bana. Hatalı davranışlarım nedeniyle beni dövmeyin, bağırıp çağırmayın, hakaret etmeyin. Duygularımı dışa vurmakta zorlandığımdan beni duygusuz sanıyorsunuz. Oysa çok çabuk inciniyorum aslında. Üzülüyorum ve çoğunlukla üzüntüm öfke halinde dışarı çıkıyor.

Okulda teneffüsler bana yetmiyor. Tam oyuna başlamışken zil çalıyor ve öğretmenler beni neredeyse zorla sınıfa sokuyorlar. Çoğu kez teneffüslerde arkadaşlarım beni oyuna almıyorlar. Aslında iyi futbol oynar çok hızlı koşarım. Bana hep mızıkçı, oyunbozan derler. Aslında niyetim oyunu bozmak hiç değildir. Ancak oyunlarda mutlaka kazanmak isterim, oyunu ben yönetmeliyim. Maçlarda sık sık kavga çıkar ve sonunda oyun dağılır. Suçlu yine ben olurum.

Çok meraklı bir çocuğumdur. Yeni yerleri keşfetmek, yapılmayanı yapmak çok hoşuma gider. Fazlaca cesurumdur. Kimsenin çıkmayacağı yüksekliklere çıkar, oradan yere atlar, merdivenleri adeta uçarak inerim. Bir keresinde okulun bodrumundaki kalorifer dairesini keşfetmek için oraya girmiş ve bir ders kadar orada kalmıştım. Okul müdüründen büyük tepki almış ailem okula çağırılmıştı. Hep kendi kendime keşke ders saati kadar teneffüs, teneffüs saati kadar derse olsaydı derim.

Okuldan eve kendimi zor atarım. Servisle eve gelmek zevkli gelse de bir an önce eve gidip sokağa çıkmak ya da oyuncaklarımla oynamak tek amacım. Okuldan eve döndüğümde annem, her zamanki klasik sözü oğlum ne bu halin ile karşılanırım. Okul kıyafetlerim çoğunlukla çamurlu, tozlu hatta yırtık olur. Annem önce beni banyoya sokar elimi, ayaklarımı bir güzel yıkadıktan sonra pijamalarımı giydirir. Babam ayakkabı almaktan bıkmıştır. Hemen parçalanan ayakkabılarımın yerine yenisini almayacağını kaç kez söylemiştir babam. Ancak her seferinde yenisini alır, oğlum bak bu çok güzel ve iyi bir ayakkabı bunu dikkatli kullan der. Ben ise niçin bu ayakkabıların daha sağlamını yapmıyorlar diye hayıflanırım.

Okulda en büyük tepkiyi öfkeli davranışlarım için alıyorum. Aslında kimsenin canını acıtmayı istemeyen, birine zarar verdiğimde de çok üzülen biriyimdir. Ancak bana yapılanlara, tepkilere kayıtsız kalamıyorum. Mutlaka karşılığını vermeliyim diye düşünüyorum. Genellikle bu karşılık da ağır oluyor. Sonra bana sataşan küfreden arkadaşıma kimse bir şey söyleyemiyor, ben ise verdiğim tepkiden dolayı ceza alıyorum. Çünkü tepkim hayli sert oluyor.

Dersler, ödevler, kitap okumak, yazı yazmak çok sıkıcı geliyor bana. Kitap okurken ders çalışırken saatler geçmiyor. Oysa oyun ve bilgisayar başında ne de çabuk geçiyor zaman. Dersleri ve ödevleri daha zevkli hale getirin benim için. Az ödev yapayım. Ödevlerim uzun sürmesin. Ödev yaparken yanımda olun. Ortamın sessiz kalmasını sağlayın. Kısa kısa cevap vereceğim sorularla çalışmak, test çözmek zevkli geliyor bana.

Okumaya arkadaşlarımdan biraz geç öğrendim. Yazı yazmayı hiç sevmiyorum ve çok çirkin yazıyorum. Yazı yazmak çok zor benim için, hemen elim acıyor ve yoruluyorum. Eksik yazabiliyorum. Öğretmenim tahtaya yazdıklarına da defterime geçirirken çok zorlanıyorum. Yanımda oturan arkadaşım bir sayfa yazıp bitirirken ben hala 2. satırda olabiliyorum. Defterim çok kırışık ve düzensiz. Öğretmenin yazılarımdaki eksik harfleri kırmızı kalemle yazıyor. Defterim iki renkli. Defterime de “Çocuğum daha dikkatli yaz” diye yazıyor. Yazım çirkin diye bana kızmayın. Öğretmenle konuşup eksik notları tamamlamama yardım etmesini isteyin.

Bana söylediğiniz şeylerle aslında itiraz etmek istemiyorum.  Ancak elimde olmadan karşı geliyorum size. “Hayır, yapmayacağım” diyorum sizlere. Benden bir şeyi yapmamı istediğinizde bazen de tamam diyorum ancak yine yapmıyorum. Tamam dediğin halde niye yapmadın diye kızıyorsunuz bana. Benim zihnim bir şeylerle meşgulse sizi aslında duyuyorum ve “tamam” diyorum ancak o sırada zihnimi meşgul eden başka bir şeye dalıp gittiğimden sözünüzü dinlemiyor gibi oluyorum. Lütfen bana bir komut verirken biraz yüksek sesle ancak bağırıp çağırmadan, hakaret etmeden konuşun. Konuşurken gözüme bakın ve yüzüne bakmam konusunda beni uyarın.

Yaptığım hataların aslında çoğunu hemen yaptıktan sonra fark ediyorum. Bir iş yaparken düşünmeden hareket ediyorum. Sonradan pişman olacağım şeyler yapabiliyorum. Ancak kendimi frenleyemiyorum. İçimden bir şeyler bazı şeyleri zorla yaptırıyor bana sanki. Sonunda üzülüyorum ancak iş işten geçiyor. Lütfen üzüldüğüme ve pişman olduğuma inanın. Özür dilediğimde özrümü kabul edin. “sürekli özür diliyorsun ancak tekrar yapıyorsun” demeyin.

Video ve bilgisayar oyunları çok keyif veriyor bana, maceralı ve dövüşlü oyun ve filmleri çok seviyorum. Saatlerce bu oyunların başında kalabiliyorum. Oyunlardaki dünyaya giriyor adeta oyunu yaşıyorum. Hayal gücüm çok yüksek. Hayal kurmayı ve hayali oyunları çok seviyorum. Bu tür oyunların içinde neler olduğuna mutlaka bakın. Şiddet içerikli oyunlar benim daha fazla ve çabuk öfkelenmeme neden oluyor. Bu oyunlardan beni uzak tutun. Bilgisayar başında geçirdiğim vakti kısıtlayın ve süre sınırı koyun.

Benim yaşımdaki çocuklar sporu çok severler. Aslında bende hareketli şeyleri seviyorum. Top oynamayı, yüzmeyi çok seviyorum. Ancak sporla ilgili kurslara gittiğimde hemen sıkılıyorum. Kuralların olduğu ortamlar beni çok sıkıyor. Ancak yine de spor yapmam için beri sürekli teşvik edin. Yeteneğimin olduğu ve sevdiğim bir spor alanı bulun. Spor yapmamda ısrarcı olun.

Derslerde hemen sıkılıyor ve çevremle ilgilenmeye başlıyorum. Sınıfta arkadaşlarımla konuşuyor onları da konuşturuyorum. Bu duruma öğretmenim çok kızıyor beni sürekli uyarıyor. Bazen de ceza veriyor. Beni sınıfın en arka sırasına oturtuyor. Yanıma kimseyi oturtmuyor. Böyle olunca dersi hiç takip edemiyorum. Lütfen öğretmenimle konuşun beni ön sırada oturtsun. Derse katılmam için beni yüreklendirsin.

Çok çabuk unutabiliyorum. Sıklıkla okulda defter kitap gibi şeyler unutuyorum. Bazen ödevlerimi almayı unutuyorum. Anne babam ve öğretmenim bunu kasıtlı yaptığımı düşünüyorlar. Oysa ben çok unutkanım. Unutmama gerekir biliyorum ancak elimde değil. Lütfen yapmam gerekenleri bana sık sık kızmadan bağırmadan hatırlatın. Bir şeyler unuttuğumda bana kızmayın. Unutmamı nasıl engelleyeceğim nasıl hatırlayacağım konusunda bana yardımcı olun.

Sabah okula hazırlanmam çok uzun sürüyor. Her şeyi oyalanarak yapıyorum. Kendimi planlayamıyorum. Zamanın nasıl geçtiğini anlayamıyorum. Çoğunlukla servisi kapıda bekletiyorum. Lütfen kendimi planlamamda bana destek verin. Sabah bedenim uyanıyor, ancak zihnim uyanmıyor. Beni doğru yönlendirerek hızlıca okula hazırlanmama yardımcı olun.

Ailem çok boş konuştuğumdan şikâyet eder. Bazen gerçekten sıkıcı olabiliyorum. Ancak konuşmak hoşuma gidiyor. Çok meraklıyım, çok soru soruyorum.  Çok konuşup kafanızı şişiriyorum diye bana kızmayın. Beni dinlemeye çalışın. Sorularıma kısa da olsa mutlaka cevaplayın.

Bazen kendimi oyalamakta çok zorlanıyorum. Canım sıkılıyor diye size de huzursuzluk veriyorum. Benim oyalanabilmeme yardımcı olun. Benimle oyun oynayın. Neyle nasıl meşgul olacağımı bana öğretin. Bana çeşitli alternatifler sunun.

Dikkatsizliğim nedeniyle bazen çok sakar olabiliyorum. Gözümün önündekini görmeyip çarpıyor, üstümü başımı çok kolay kirletiyor, bir şeyleri döküp saçabiliyorum. Dikkatsiz olmak benim elimde değil. Dikkatli ol diye uyarabilirsiniz ancak bana kızıp bağırmanız ve ceza vermeniz beni çok kırıyor.

Odam eşyalarım, çantam, masam çok dağınık. Annem ise bu duruma çok öfkeleniyor. Artık odanı toplamayacağım, eşyalarımı pencereden dışarı atacağım diye tehdit ediyor beni. Evet, dağınığım ancak odamı nasıl dağıttığımı anlamıyorum bile. Hatta bazen bana odam dağınık bile gelmiyor. Benden çok tertipli ve düzenli olmamı beklemeyin. Ancak dağınıklığımı toparlamamda bana yardımcı olun. Masam ve çantamı düzenlemeyi birlikte yapalım.

Şunu bilmenizi istiyorum;

Ben birazcık farklı bir çocuğum. Benim beynim farklı çalışıyor adeta. Olanlar benim suçum değil. Bazen frenleri tutmayan bir arabaya benziyorum kendimi. Durmak istiyorum, ancak duramıyorum. Durmamda yardımcı olun bana. Anlayış göstererek ve tedavimi yaptırarak.

Prof.Dr.Mücahit Öztürk

 

Bu yazı yazarın izni ile http://www.mucahitozturk.com/ ‘den alınmıştır.

Gelişim Bozuklukları

Daha Fazla Gelişim Bozuklukları

Copyright © 2016 cocukveegitimi.com