Okul

Çocuğum Derslerinde Başarılı…

Çocuğum Derslerinde Başarılı…

Çocukları, derslerde başarılı olan aileler bazen bu başarının nasıl yönetilebileceği ve çocuğun daha iyi olabilmesi konusunda neler yapabilecekleri konusunda yardıma ihtiyaç duyarlar. Bunun başlıca sebebi başarı yönetiminin zor bir iş olmasından kaynaklanır.

 

Başarının yönetilmesi de özen ister, bazı alışkanlıklarımızın değiştirilmesini ister. Örneğin, bizde karne hediyesi diye bir alışkanlık vardır. İyi niyetlerle ortaya çıkmış ancak kullanma şekli nedeniyle zaman içinde olumlu değil olumsuz sonuçlar doğurmuştur.

Çocuğumuz okuyup bir yerlere gelebilir. Ancak hayırsız olduktan sonra ne kıymeti var değil mi? Çocuğumuzun gelişiminde notları, karneyi bu kadar öne çıkarmanın manası var mı sizce? İstediği kadar notları iyi olsun davranışlarını düzeltmedikten sonra okusa ne faydası var? Yunus ’un değimiyle,

“Sen kendini bilmezsin, bu nice okumaktır.”

Çocuğumuzun gelişiminde karne önemli değildir demiyorum. Benim üstünde durmaya çalıştığım, karneden ve notlardan daha önemlisi çocuğumuzun karakter gelişimi. Karneye hediye alıyoruz da güzel davranışlarını niye yeterince takdir etmiyoruz? Çocukla karşılaşan bir büyüğü çocuğa nasılsın demiyor derslerin nasıl diye soruyor. Yani dersleri o kadar önemli ki kendisinin nasıl olduğunun önüne geçebiliyor.

İyi bir karne tabi ki takdir edilmeli ancak karneden daha fazla çocuğun çalışma davranışı takdir görmeli. Çocuğunuz bir sınava hazırlanmadan girip de 5 aldığında “Vay be aslan oğlum çalışmadan bile 5 alıyor.” derseniz o çocuğun çalışmama ihtimalini arttırmış olursunuz. Çocuk şöyle düşünür.

“Evet, ben çalışmadan bile 5 alabiliyorum. Kimler çalışır? Kafası çalışmayanlar. Halbuki ben zekiyim niye çalışayım ki?”

Çocuğumuzun sınavlardan beş almasını önemseyin ancak ondan daha fazla, çalışma davranışını yani çalışıp çalışmadığını önemseyin. Karneyi bekleyip ona hediye almak yerine yoğun ve düzenli çalıştığı bir sınav haftasının ardından “Sınavlara bu kadar düzenli çalışman çok hoşuma gitti gel seninle şu çok istediğin uzaktan kumandalı arabayı alalım.” diyebilirsiniz.

Beklenen şey belli bir zaman sonra ödül olma vasfını yitirir. Ödül beklenmedik zamanda olumlu davranışların sonucu olarak verildiğinde işe yarayacaktır. Aksi halde çocuk elini cebine koyup “Karneme hepsi beş geliyor bana ne alacaksınız?” türünden ukalalık gösterileri yapabilir.

Bir çocuk başarılıysa bunu görmezden gelmek yanlış olur. Ancak şu unutulmamalıdır ki; çocuk başarılı diye bunu çok abartılı bir şekilde ona sunarsanız bunun olumsuz sonuçları olabilir.

Çocuk sınavda başarılı olduğunda baba: “Aslan oğlum, zeki oğlum, dünyanın en akıllı çocuğunu görüyorsunuz.” şeklinde halk tabiriyle pohpohlarsa çocukta kendini diğerlerinin çok üzerinde görme ve bencil kişilik gelişimi görülmesine neden olunabilir. Her şeyi kendi ayarında uygun bir şekilde ödüllendirmek gerekir.

Hakan METAN

 Uzman Psikolojik Danışman

Daha Fazla Okul

Copyright © 2016 cocukveegitimi.com