Çocuk

Cep Telefonu Kullanabilmek!

Cep Telefonu Kullanabilmek!

Cep telefonu kullanabilmek belli bir olgunluk istiyor. Yaşı 30’ların üstünde olan bir nesil var ki bu nesil cep telefonunun gelişim aşamalarının hepsini gördü ve onunla birlikte olgunlaştı. Cep telefonlarının bir haberleşme aracı olduğunu gördüler, ardından içinde oyun da oynanabileceğini keşfettiler. Sonra bir baktılar kıpraşımlı oldu telefonlar. Derken resim bile çekmeye başladı…

Geldiğimiz son noktada ise küçük bir bilgisayara dönüştüler ve fonksiyonları neredeyse sayılamayacak kadar çok oldu. 30 lu yaşlar ve üzerindekiler bu olgunlaşma sürecini telefonla birlikte yaşadıkları için “cep telefonu kullanma olgunluğu” na çoğunluk itibariyle haiz kişiler oldular. Ancak yeni nesil bu aşamaları görmeden direkt akıllı telefonlarla tanıştılar. Bu onlara, telefonu akıllı telefon olarak kullanma becerisinde büyük avantaj sağladı ve bunları kullanmada üst nesilden daha mahir göründüler. Daha hızlı mesaj yazdılar, daha iyi internette gezindiler vesaire. Ancak nasıl ki araba kullanmanın belli kaideleri vardır ve onlara riayet etmezseniz sonunda kaza kaçınılmazdır, aynen böyle de cep telefonunu hızlı kullanmak mahret değil, yerine ve zamanına uygun kullanabilmek maharettir. Cep telefonuna bağımlı gibi yaşamak maharet değil. O sizi değil siz onu kontrol edebiliyorsanız bu konuda mahirsiniz demektir.

o-PHONES-FOR-KIDS-facebook

Kerim isimli bir öğrencim vardı. Babası iş adamı ve gittiği her ülkeden çocuğuna hediyeler getiriyordu. Elinde en son model bir cep telefonu vardı ve arkadaşı ondan istediğinde 10 metre uzaklıktaki arkadaşına telefonu fırlattı. Arkadaşı tutamadı. Kerim üzüleceğine sevinmiş gibiydi. Arkadaşına oh be sonunda kurtuldum şu telefondan, babam hafta sonu yurtdışına gidiyor söylerim bunun üst modeli çıkmış onu alır dedi.

Zeynep hanım yıllardır velimiz. Çocuğunu cep telefonuyla 4. Sınıfta tanıştırmış. Doğum gününde piyasadaki en güzel telefonu almış babası. O yıldan sonra adet haline gelmiş ve her doğum gününde en iyi telefonlar alınmış. Çocuk geçen yıllar içerisinde tam bir bağımlı olmuş. Yemekte, yatakta, serviste her yerde cep telefonu hep elinde. Bununla ilgili defalarca cazalandırma yoluna gitmişler ama nafile. Çocuk şimdi 10. Sınıfta ve artık ceza da veremiyor aile. Çatışınca evden kaçıyor. Hayatının en önemli şeyi olmuş durumda telefon. Sanki telefonu elinden aldığınızda çiğerini söküyorsunuz diyor Zeynep hanım.

Yine bir öğrencimizin ailesi, 6. sınıfta çocuk ilk defa telefona ihtiyaç duyduğunda çocuğa siyah beyaz ekranlı telefon almışlar. Nerdesin, geldin mi gittin mi demek için. Sonra sekizinci sınıfta renkli ekran fotoğraf çekebilen telefon almışlar ardından lise 3. sınıfta akıllı telefon almışlar. Baba Ahmet bey, oğlu İsmail ile ilgili hiçbir dönemde cep telefonu kullanımı ile ilgili sıkıntı yaşamadıklarını anlatıyor.

Önemli olan kuralları baştan koyabilmek ve çocuğun yaşına ve ihtiyaçlarına uygun şeyi ona vermektir. En son verilecek şeyi en baştan vermeyelim yoksa çocuk artık hiçbir şeyi beğenmeyen doyumsuz bir olmaya başlıyor.

Hakan METAN

Uzman Psikolojik Danışman

Çocuk

Daha Fazla Çocuk

Copyright © 2016 cocukveegitimi.com